top of page

KONCERT WIOSENNY

21 mar 2024

"Taneczne pejzaże"

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny w imieniu Prezydenta Miasta Biała Podlaska zapraszamy serdecznie mieszkańców na pełen energii, humoru i tanecznych niespodzianek koncert Zespołu Pieśni Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska.

W programie tego taneczno-muzycznego widowiska zaprezentowane zostaną: pełnowymiarowe widowisko „Kinematograf na Bielanach Tańce i Piosenki Starej Warszawy”, a także fragment obejmujący okres wiosenny i letni najnowszego spektaklu zespołu „Tryptyk Podlaski. Tajemnica Korobeczki". Całość uzupełnią liryczne utwory z najnowszej płyty Podlasia „Zagrajże muzyko” dostępnej także w największych serwisach muzycznych: Spotify, Apple Music, TIDAL, Amazon Music i in.


W programie:


Kinematograf na Bielanach. Tańce i piosenki Starej Warszawy

„A więc wycieczka do Bielan. Z prądem suniemy gładko […] Na pokładzie wesoło. Ten i ów podchwytuje znaną nutę i ciągnie… melodyjnie lub fałszywie… Pod wieczór ogród atrakcji zaludnia się coraz bardziej. Głównym powodzeniem cieszy się dancing na murawie. – Rym cium-cium! – A muzyczka gra!”

Z tańcem dawką energii i humoru zapraszamy do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie „zaroiło się od majówkowiczów”.

Na scenie sztajery, polki walczyki, a także melodie tanga i fokstrota popularne w czasach XX-lecia międzywojennego, połączone z melodiami znanymi i lubianymi. „Kinematograf na Bielanach” to widowisko taneczno-muzyczne, w którym muzyka i taniec będą towarzyszyły obrazom przedwojennej Warszawy, oprócz szlagierów nie zabraknie akcentów sportowych związanych z powstaniem Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Z wielu względów to połączenie wpisuje się w tożsamość i charakter zespołu oraz uczelni, uwzględniając sportowe DNA tancerzy oraz ich twórców.


Tryptyk Podlaski Tajemnica Korobeczki


Folklor taneczny Podlasia to interesująca karta, która została zapisana dawno temu, a swoją treścią intryguje na wiele różnych sposobów. Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny nawiązuje do „korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz, który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową. Tematyka obrzędowości i folkloru tanecznego ludności nadbużańskiej stanowiła inspirację dla obrazów choreograficznych proponowanego spektaklu. Na tym tle zaprezentowane zostaną tańce i pieśni Podlasia, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie.


Reżyseria i choreografia: Marcin Bochenek

Opracowania muzyczne, kompozycje i aranżacje: Przemysław Marcyniak

Przygotowanie wokalne: Marek Chmiel


bottom of page