

USA 2024
Magic Valley 2024 Burley Idaho, World Folkfest 2024 Springville Utah
Na scenach w Stanach Zjednoczonych mieliśmy zaszczyt zaprezentować nasze najnowsze spektakle, które w pełni oddają bogactwo i różnorodność polskiego folkloru. W programie znalazły się tańce oraz pieśni z wielu regionów Polski, w tym z Podlasia, Kurpi Zielonych, Beskidu Żywieckiego oraz Krakowa Wschodniego. Każdy z tych regionów ma swoje unikalne tradycje, które zostały starannie odtworzone przez nasz zespół, a także tańce i akcenty lubelskie, które wzbogaciły nasze występy. Te różnorodne elementy kulturowe przyciągnęły uwagę publiczności, która mogła doświadczyć autentycznego polskiego folkloru na żywo.
Festiwale w USA odbywały się pod auspicjami CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, organizacji, która działa na mocy członkostwa w UNESCO. To prestiżowe wydarzenie zgromadziło nie tylko nasz polski zespół, ale również zespoły z różnych zakątków świata, w tym z Kolumbii, Tajwanu, Austrii, Bułgarii, Czarnogóry, Ukrainy oraz z samych Stanów Zjednoczonych. Taka różnorodność artystyczna była doskonałą okazją do wymiany kulturowej i nawiązania międzynarodowych przyjaźni, co jest jednym z głównych celów takich festiwali.
Pierwszy z festiwali, „Magic Valley Folk Festival”, odbył się w stanie Idaho, w malowniczej miejscowości Burlay, położonej na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w okresie od 21 lipca do 28 sierpnia i przyciągnęło wielu miłośników folkloru. Burlay, usytuowane w południowej części stanu Idaho, na granicy hrabstw Cassia i Minidoka, jest drugim co do wielkości miastem w regionie Magic Valley. Festiwal charakteryzował się wysokim poziomem organizacyjnym oraz artystycznym, co sprawiło, że koncerty i wydarzenia odbywały się w różnych lokalizacjach regionu, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w salach widowiskowych. Zespoły z całego świata miały możliwość zaprezentowania swojego folkloru przed licznie zgromadzoną publicznością, co stworzyło wspaniałą atmosferę celebracji kultury.
Drugi festiwal, „World Folkfest”, odbył się w środkowej części stanu Utah, w urokliwej miejscowości Springville, która znajduje się w niewielkiej odległości od Salt Lake City. Festiwal ten, trwający od 29 lipca do 4 sierpnia, również spełniał najwyższe standardy CIOFF®, co zapewniło wyjątkową jakość artystyczną wszystkich prezentacji. Koncerty miały miejsce zarówno w plenerze, jak i w salach koncertowych, a publiczność mogła podziwiać różnorodność folkloru z całego świata. Wspaniała atmosfera, jaką stworzyli organizatorzy, sprzyjała integracji artystów oraz widzów, co uczyniło to wydarzenie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.
Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF, reprezentujący naszą kulturę, zaprezentował podczas wymienionych festiwali niezwykle bogaty repertuar, obejmujący kilkanaście programów artystycznych. Wśród nich szczególne uznanie publiczności zdobył nasz najnowszy spektakl „Tryptyk Podlaski”, który zawierał widowisko Lubelsko-Podlaskie Palindromy. To wyjątkowe przedstawienie łączyło w sobie elementy tańca, muzyki oraz tradycji, co sprawiło, że widzowie byli zachwyceni jego oryginalnością i głębią przekazu.
Łącznie podczas wszystkich wydarzeń polski folklor mogła podziwiać publiczność licząca ponad 20 tysięcy osób. To ogromne zainteresowanie pokazuje, jak ważne i cenione są nasze tradycje oraz jak wiele osób pragnie je poznać i zrozumieć. Występy na festiwalach były nie tylko okazją do zaprezentowania naszych umiejętności, ale także do budowania mostów międzykulturowych i promowania polskiej kultury na arenie międzynarodowej.
Podróże artystyczne tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie, będących studentami Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, zawsze są połączone z bogatym programem turystycznym. Tancerze mieli możliwość zwiedzenia aż 7 stanów USA, w tym Kalifornii, Nevady, Arizony, Utah, Idaho, Montany oraz Wyoming. Na trasie swojej podróży odwiedzili takie znane miejsca jak Los Angeles, Las Vegas, a także przepiękne Parki Narodowe, w tym Grand Canyon, Yellowstone i Grand Teton. Te wyjątkowe miejsca nie tylko wzbogaciły ich doświadczenia, ale również pozwoliły na głębsze zrozumienie różnorodności kulturowej i przyrodniczej Stanów Zjednoczonych.
Partnerem podróży artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie oraz wydarzeń takich jak World Folkfest i Magic Valley Folk Festival jest Województwo Lubelskie, które promuje inicjatywę „Lubelskie Smakuj Życie”. Dzięki temu wsparciu możliwe było zorganizowanie tak wspaniałych występów, które przyczyniły się do promocji naszego regionu i kultury. #lubelskie #LubelskieSmakujŻycie #KierunekLubelskie
W tak dużym przedsięwzięciu Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” mógł liczyć na wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz władz uczelni Akademii Wychowania Fizycznego, Filii w Białej Podlaskiej. To współpraca różnych instytucji oraz zaangażowanie lokalnych władz przyczyniły się do sukcesu naszych występów i umożliwiły dalszy rozwój zespołu oraz promocję polskiego folkloru na międzynarodowej scenie artystycznej.
Magic Valley 2024 Burley Idaho, World Folkfest 2024 Springville Utah
Podróże
Podróże


Podlasie - Magic Valley - USA, 2024

USA - ZPIT PODLASIE, 2024

Podlasie - World Folkfest - USA, 2024
Galería de proyectos








