top of page

HISTORIA ZESPOŁU

W 1969 roku wraz z powstaniem Filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej zrodził się pomysł utworzenia Zespołu Tańca Ludowego. W październiku 1970 roku Dziekan uczelni doc. dr Władysław Romanowski zwrócił się do choreograf Heleny Januszczyk z propozycją by poprowadziła Studencki Zespół.

„Pracowaliśmy bardzo ciężko- dwa razy w tygodniu po dwie i pół godziny. Wszyscy byli pełni zapału do pracy. W grupie było kilku tancerzy ze stażem w innych zespołach. Nadawali oni ton pracy, zagrzewali do ćwiczeń, kiedy pozostali członkowie zespołu byli zmęczeni lub coś sprawiało im trudności. Takim "zapaleńcem" był Marian Rzędzicki – student II roku, który wcześniej reprezentował jeden z lubelskich zespołów oraz zespół WSS w Białej Podlaskiej” - wspominała H. Januszczyk.

Pierwszy koncert (jeszcze w pożyczonych strojach) odbył się 21 marca 1971 r. w Janowie Podlaskim. Zapoczątkował on serie występów, realizowanych z okazji świąt ludowych i państwowych oraz różnego rodzaju uroczystości odbywających się na terenie Uczelni. W początkowym okresie działalności w zespole tańczyło zaledwie 10 par. Dopiero rok akademicki 1974/75 zmienił strukturę organizacyjną, powstały bowiem dwie grupy taneczne: pierwsza tzw. „starsza” (studenci II, III i IV roku) oraz druga „młodsza” (studenci I roku studiów). W 1975 r. zespół uczestniczył w Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego uczelni wychowania fizycznego w Gdańsku – Oliwie, zyskując tam wysoka ocenę jurorów, a 19 grudnia 1975 r. odbył się uroczysty Jubileusz V- lecia. W 1976 roku w nagrodę za włożony trud i prezentowany poziom artystyczny ZTL "Podlasie" miał okazję uczestniczyć w pierwszym zagranicznym wyjeździe do Bułgarii. Tego samego roku, na skutek złego stanu zdrowia, z pracą w zespole pożegnała się choreograf Helena Januszczyk, a jej miejsce na okres dwóch lat zajął Ryszard Kapica.

Działalność w roku akademickim 1979/80 ZTL "Podlasie" rozpoczął pod kierunkiem: Emmy Cieślińskiej, Mariana Rzędzickiego oraz Mieczysława Balcerzaka. W tym samym czasie z zespołem połączył się chór uczelniany i powstał Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”.

Rok akademicki 1992/93 rozpoczął się od intensywnych prób poprzedzających weryfikację, którą „Podlasie” przeszło pozytywnie i na trzy lata otrzymało akceptację prezentowania Polski na Międzynarodowych Festiwalach C.I.O.F.F. 

W grudniu 1993 roku ZPiT "Podlasie", pod kierownictwem choreograf Emmy Cieślińskiej i ówczesnego kierownika kapeli Zenona Celińskiego, nagrał film dla TVP pt.: „Tańce polskie- Podlasie”. Ukazała się edukacyjna i promocyjna kaseta zawierająca instruktaż do podlaskich tańców ludowych. Z początkiem roku 1994 zespół kontynuował nagrania dla TVP - drugą część programu nakręcono w Ciechanowcu.

W roku akademickim 2000/2001 do kadry zespołu dołączył Marcin Bochenek, wieloletni tancerz zespołu, który jednocześnie rozpoczął pracę w bialskiej uczelni.

 

W ramach projektu „Tańce i zabawy ludowe jako czynnik integracji dzieci i młodzieży pogranicza Polsko-Białorusko-Ukraińskiego” realizowanego w latach 2006-2008 zespół doczekał się swojej własnej garderoby i profesjonalnej sali tanecznej. W kolejnych latach dokupione zostały nowe komplety strojów tanecznych m.in.: Beskid Śląski, Lachy Sądeckie, Krakowiaki Wschodnie itp.

 

Z roku na rok zespół się rozwija, a instruktorzy i tancerze stawiają sobie nowe cele i wyzwania. Od 2008 roku Podlasie zmieniło swój charakter opracowań muzycznych. Współpracę z zespołem rozpoczął Przemysław Marcyniak (muzyk, aranżer i dyrygent). Zespół również nagrał cały swój program w studiu nagrań.

Nowe tchnienie pojawiło się wraz z powstaniem kolejnych choreografii, a jednocześnie niespotykanym połączeniem folkloru i jazzu.  Od 2010 roku ZPiT Podlasie koncertuje wspólnie z Bialskim Jazz Trio, łącząc na kanwie rodzimego Podlasia te dwie formy.

W najnowszej działalności zespołu podczas kolejnych koncertów i spektakli pojawiają się odważne pomysły, choreografie, a także nowe komplety strojów. Do repertuaru zespołu oprócz Impresji Podlaskich, z nowymi odsłonami, włączony został Krakowiak Wschodni i Księstwo Warszawskie - "Małe Państwo Wielkich Nadziei" w choreografii Marcina Bochenka i aranżacji Przemysława Marcyniaka. Ostatnia prezentacja powstała ze specjalną dedykacją dla Pani Emmy Cieślińskiej, a jej premiera odbyła się podczas Benefisu.

 

W roku 2016,  po artystycznej kolaudacji programu, ZPIT Podlasie otrzymał certyfikat przyznany na wniosek Rady Ekspertów uprawniający do reprezentowania Polskiej Sekcji CIOFF w kraju i za granicą w okresie kolejnych 5 lat działalności.

Do kadry zespołu dołączyli Anna Litwiniuk i Damian Jabłoński - wieloletni tancerze Podlasia, którzy rozpoczęli pracę z grupą studentów I roku studiów, (ich rolę w roku 2021 przejął na okres 3 lat -  Jakub Brzuchalski).

​Interesującym wydarzeniem w roku akademickim 2016/2017 była podróż do Ameryki Południowej. Tango argentyńskie w Buenos Aires, trzy międzynarodowe festiwale w Paragwaju i Wodospady Iguazu w Brazylii to tylko najważniejsze atrakcje. Niezapomniana podróż, koncerty przed entuzjastycznie nastawioną publicznością i czasem blisko 2000 widzów na trybunach - kto był, kto przeżył - ten zapamięta na zawsze. 


Festiwal w Białorusi (listopad 2017), liczne koncerty w Polsce, a także promocja  programu łączącego folklor Podlasia i jazz (Impresje Podlaskie - Folklor taneczny Podlasia w muzycznych interpretacjach jazzowych) - sprawiły, że rok ten był niezwykle intensywny. 

Nowy rok 2018 rozpoczął się od pracy nad kolejną III już częścią Impresji Podlaskich, której premiera odbyła się w lutym w Sokołowie Podlaskim. Dwa wymiary Podlasia i koncert z ZPiT Sokołowianie zwieńczył pracę nad całym projektem.

 

Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" łącząc nietypowo folklor i jazz w marcu 2018 r. gościł w TVP Polonia w programie "Halo Polonia" realizowanym na żywo, w którym zaprezentował fragmenty Impresji: Krakowiaka i Kujawiaka Podlaskiego.

 

Rok akademicki 2017/2018 zakończył się wyjazdem na fantastyczny "Surabaya Cross Culture International Folk Art Festival 2018" do Indonezji. Prezentując rodzimy folklor Podlasia na scenach w Azji Południowo-Wschodniej zespół zwiedził także najciekawsze miejsca na wyspach Bali i Jawa. Niesamowite wrażenia artystyczne i turystyczne tej wyprawy można prześledzić dodatkowo na naszych kanałach społecznościowych.  

W roku akademickim 2018/2019 nieustannie podnosiliśmy poprzeczkę. Zdecydowanie można ten okres zaliczyć do najbardziej pracowitego i bardzo wymagającego w historii zespołu. Nowe choreografie: widowisko taneczno-muzyczne Lubelsko-Podlaskie Palindromy w choreografii Marcina Bochenka oraz opracowaniach muzycznych Przemysława Marcyniaka prezentowane były na wielu scenach w kraju i za granicą. Wytyczyły nam kolejne ważne płaszczyzny działalności artystycznej. Projekt "Zapusty na Podlasiu" realizowany w regionie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zespół w tym omawianym okresie zatańczył ponad 60 koncertów. Wszystkie te działania sprawiły, że nasi  tancerze zdobywali umiejętności i niezbędne doświadczenie. Nie zrezygnowaliśmy także z naszych tradycyjnych już działań - zrealizowaliśmy, jak co roku od przeszło 25 lat na szeroką skalę "Edukacyjne spotkania z folklorem". W maju 2019 r. mogliśmy pochwalić się także ważnym dla nas projektem w ramach Programu EtnoPolska 2019 Narodowego Centrum Kultury: Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich "Korobeczka", na który otrzymaliśmy  dofinansowanie w wysokości 81 000 złotych. 

 

Na efekty tej systematycznej i ciężkiej pracy nie trzeba było długo czekać.  Weryfikacja przyszła w ramach 20th International Büyükçekmece Culture and Art Festival, który odbywał się w Turcji. Gigantyczne przedsięwzięcie, pod auspicjami CIOFF oraz FIDAF, zarówno organizacyjne, jak i artystyczne - festiwal w pełni zasługuje na miano jednego z największych i najbardziej prestiżowych na świecie. Do Stambułu przybyło ponad 1600 uczestników z 71 krajów, w konkursie na scenach od 26 lipca do 4 sierpnia pojawiło się ponad 1000 tancerzy z 28 krajów. Rywalizacja i prezentacje dla ponad 50 tysięcznej publiczności w Stambule odbywała się na kilku scenach w 3 mocno obsadzonych grupach. Rywalizacje zakończyliśmy z dwiema cennymi nagrodami: za najlepszą muzykę ex aequo z Tajwanem oraz II miejscem dla najlepszego pokazu w kategorii solo/duet za Księstwo Warszawskie - „Małe Państwo Wielkich Nadziei” w wykonaniu tancerzy Marty Stolarczuk i Jakuba Brzuchalskiego.

 

Ważnym elementem działalności zespołu w tym czasie był I Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich "Korobeczka 2019"  realizowany w ramach projektu EtnoPolska 2019, Narodowego Centrum Kultury. Festiwal obfitował w wydarzenia i liczną grupę ponad 3500 uczestników. Zorganizowano warsztaty dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli, koncerty. W ramach projektu powstała monografia: "Folklor taneczny Podlasia w edukacji" wyd. AWF Warszawa 2019, uzupełniona nagraniami zrealizowanymi w studiu S4 Polskiego Radia im. J. Wasowskiego. 

Jesienią w listopadzie 2019 roku Zespół "Podlasie" miał okazję zatańczyć koncert w Mateczniku Mazowsze. Wydarzenie to odbyło się w ramach projektu Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka, Uniwersytetu Warszawskiego pt.: "Żakowe Tańcowanie".  Koncert był dla nas możliwością zaprezentowania się szerokiej publiczności, a także przetarciem przed kolejnym festiwalem i koncertem finałowym w ramach jubileuszu. Zaledwie tydzień później, już na własnym podwórku realizowaliśmy duży koncert i przedsięwzięcie w ramach jubileuszu 50-lecia Uczelni AWF Filii w Białej Podlaskiej.

W styczniu 2020 roku wyruszyliśmy w kolejną podróż artystyczną do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. Nie był to jednak łatwy czas. Sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także żałoba narodowa w Omanie spowodowały, że ten festiwal był zupełnie inny od tych, które znaliśmy. Zamiast tanecznych wrażeń dzięki determinacji organizatorów, przywieźliśmy ze sobą wiele turystycznych wspomnień i dużo sił do przygotowań w ramach najważniejszej imprezy w ostatnich latach.

Rok jubileuszowy to zawsze duże wyzwanie, wiele emocji i wrażeń. Rok akademicki 2019/2020 obfituje w spotkania i zgrupowania nie tylko aktualnych tancerzy ale także absolwentów. Sporo pięknych, pracowitych i beztroskich chwil już za nami. Czas jednak nam się zatrzymał - z dnia na dzień. Aktualnie odwołaliśmy termin koncertu finałowego (25 kwietnia) - nie mamy kolejnych planów. Co dalej? Cały świat i nasz kraj walczy z pandemią Covid-19. Czekamy cierpliwie, pełni nadziei na dalsze wydarzenia licząc, że  wrócimy, bezpiecznie i najszybciej jak to możliwe do naszej pracy sali, muzyki i tańca.

W trakcie izolacji i trwających wiele miesięcy obostrzeń staraliśmy się funkcjonować w nietypowy dla siebie sposób. Wszystkie zawieszone koncerty z publicznością wymusiły inny charakter pracy. Koncerty i akcje on-line były dla nas w tym czasie jedyną formą działaności. Udało nam się jednak nadrobić niektóre zaległości i przeprowadzić kilka sesji fotograficznych oraz filmowych. Najważniejszym projektem, który z wieloma perturbacjami został ostatecznie zrealizowany w roku 2020, był pierwszy w historii zespołu album studyjny. Materiał muzyczny nagrany w studiu S4 Polskiego Radia ukazał się ostatecznie w 2021 w ważniejszych serwisach muzycznych. Premiera albumu tuż nami. 

Nietypowy dla nas czas działalności udało nam się przetrwać. Wróciliśmy także do naszej pracy i koncertów. W dniu 19 czerwca 2021 roku zespół ponownie wystąpił o kolaudację programu artystycznego realizowaną przed Komisją Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF®. Efekty naszej pracy docenione i zauważone pozwoliły nam się cieszyć z kolejnej pozytywnej oceny na maksymalny okres najbliższych 5 lat. Do 19 czerwca 2026 roku Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" będzie mógł reprezentować kraj na festiwalach w kraju i za granicą. Podczas tego wyjątkowego koncertu "Taneczne pejzaże" odbyła się premiera naszego programu: "Kurpiowskie Miodobranie" w opracowaniu muzycznym Przemysława Marcyniaka i choreografii Marcina Bochenka.

Rok 2021/2022 to bogactwo ciekawych koncertów, a także współpracy z instytucjami i organizacjami. Obóz taneczny, a także zmiana składu i młodość sprowokowały wiele nowych działań. Koncert "Żakowe Tańcowanie na Podlasiu" z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" w ramach 3. edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w bialskim amfiteatrze był wyjątkowym widowiskiem dla licznie zgromadzonej publiczności. Dużym przedsięwzięciem i logistycznym wyzwaniem był nasz taneczny projekt "Za nami poszła sztuka" realizowany w ramach programu "Warto być Polakiem" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Dwa dni koncertów z zespołami AWF Warszawa, Kortowo i Warszawianka przyniosły nam wiele tanecznych wrażeń i ciekawych doświadczeń. Tanecznie rok 2021 był bardzo wyjątkowy i obfity w duże koncerty i wydarzenia.

 

W 2021 roku Kierownik artystyczny zespołu dr Marcin Bochenek został Ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, a podczas XV Walnego Zjazdu został wybrany na stanowisko V-ce Przewodniczącego tej organizacji (Polskiej Sekcji CIOFF®).

Interesującą propozycją dla naszych tancerzy w roku 2022 będzie realizowany w naszej Uczelni Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej kierunek Wychowanie Fizyczne i Taniec, W tym celu w ramach promocji tej nowej oferty nasz zespół przygotował kolejny program "Kinematograf na Bielanach - Tańce i Zabawy Starej Warszawy". Spektakl z muzyką w opracowaniu Przemysława Marcyniaka i choreografią Marcina Bochenka nawiązuje do obrazów przedwojennej Warszawy oraz historii macierzystej Akademii Wychowania Fizycznego. Z tańcem, a także dawką humoru widz mógł przenieść się do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie „zaroiło się od majówkowiczów”. Widowisko zostało zrealizowane i dofinansowane w ramach zadania publicznego z zakresu kultury projektu Urzędu Miasta, wspierane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska - Michała Litwiniuka.

W lipcu 2022 roku po rocznej systematycznej pracy studenci i tancerze Podlasia mieli szansę ponownie uczestniczyć w dwóch festiwalach międzynarodowych w Turcji i Portugalii, na które wyczekiwaliśmy przez okres pandemii zdecydowanie niecierpliwie.

Rok akademicki 2022/2023 to wiele tanecznych wyzwań. Wrzesień rozpoczął się od obozu tanecznego i badań realizowanych w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju AWF. Pierwszy semestr upłynął nam "pod znakiem" koncertów wyjazdów i Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im Michała Kosińskiego CIOFF®, którego zostaliśmy finalistą. Koniec 2022 roku to także duże wyzwanie związane z realizacją projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pn. "Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne - Folklor Taneczny Podlasia". Warsztaty, szkolenia dla nauczycieli, potańcówki, poranki z folklorem, kolejne nagrania w Studio S4 Polskiego Radia to tylko wybrane zadania towarzyszące temu intensywnemu okresowi.

 

Rok 2023 był kolejnym intensywnym i dość szalonym dla nas okresem. Najważniejsze przedsięwzięcie dotyczyło spektaklu, nad którym skrupulatnie pracowaliśmy miesiącami. "Tryptyk Podlaski. Tajemnica Korobeczki" w choreografii Marcina Bochenka i opracowaniach muzycznych Przemysława Marcyniaka to nieszablonowy obraz uwzględniający taneczny folklor Podlasia z nadanymi emocjami i treścią. Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny nawiązuje do „korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz, który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową. Premiera naszego widowiska odbyła się 10 maja 2023 roku i była wielkim dla nas wszystkich wydarzeniem. Okres ten został zwieńczony fantastyczną podróżą do Kanady. Na zaproszenie Folk Song and Dance Ensemble Polonia i Polish Canadian Culture House w Regina - Prowincji Saskatchewan zespół mógł uczestniczyć w niezwykłym festiwalu Mosaic Festival of Culture.  Tancerze oprócz intensywnych dni festiwalowych mieli okazję zwiedzić piękne zakątki Prowincji Ontario i Saskatchewan.

Dodatkowo, kierownik artystyczny i muzyczny zespołu: M. Bochenek oraz P. Marcyniak zrealizowali warsztaty taneczne popularyzując nasz piękny folklor Podlasia w Chicago i Milwaukee.

Ostatnie miesiące 2023 roku były obfite w koncerty i artystyczne wydarzenia. Oprócz prezentacji klasycznych choreografii mieliśmy okazję ponownie wystawiać nasze spektakle: Kinematograf na Bielanach oraz Tryptyk Podlaski zarówno w Białej Podlaskiej, jak i innych miastach. Niezapomniany wieczór z naszym warszawskim programem,  odbył się podczas Gali Gloria Victis w Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Był to dla nas zaszczyt móc zaprezentować ten program właśnie na Bielanach, w naszej macierzystej uczelni wśród tak wybitnych sportowców i znakomitych gości.

Ten rok był także kolejnym etapem badań i projektu dr. Marcina Bochenka nt: "Analiza parametrów kinematycznych i dynamicznych oraz zdolności motorycznych tancerzy w warunkach treningowych i koncertowych". W tym celu ponownie do Białej Podlaskiej przyjechali tancerze kierunku "taniec" łódzkiej Akademii Muzycznej im. K i G. Bacewiczów. Badania od kilku lat są systematycznie połączone z naszą działalnością zarówno podczas treningów, jak i koncertów.

Miniony rok 2024 przyniósł nam wiele niespodziewanych wyzwań. W naszej działalności pojawiały się zarówno tradycyjne propozycje, które realizujemy od wielu lat takie, jak: "Zapusty na Podlasiu", "Edukacyjne spotkania z folklorem" ale także nowe elementy, które dostarczyły nam wiele emocji. Rok ten był wyjątkowy ze względu na dalekie podróże. Udział w aż 3 międzynarodowych festiwalach: Magic Valley International Folklore Festival (Idaho) USA, World Folkfest International Festival (Utah) USA oraz Nan Ying International Folklore Festival (Tainan City) Tajwan. Partnerem podróży artystycznych zespołu było Województwo lubelskie. Lubelskie Smakuj Życie. Po powrocie do kraju nie zatrzymywaliśmy naszego tempa, a jesień obfitowała w liczne koncerty i wydarzenia. Do najważniejszych należy zaliczyć udział w XXIV Festiwalu Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki i koncert z Zespołem Pieśni i Tańca Promyki w Wieliszewie, a także wyjątkowy spektakl i kolejna niezwykła współpraca z Teatrem Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Wspólny spektakl "Ni to czort, ni to diabeł" w Teatrze Polskim w ramach "Żakowego Tańcowania" Uniwersytetu Warszawskiego był pięknym połączeniem sztuki, tańca i emocji. Dopełnieniem działalności wydarzeń z 2024 roku była także realizacja dwóch projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności sfinansowanych przez Unię Europejską Next Generation EU. Pierwszy projekt: "Analiza parametrów dynamicznych i kinematycznych tancerzy w warunkach treningowych i koncertowych" dotyczył współpracy badawczo-naukowej oraz warsztatów i koncertów pomiędzy tancerzami Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz tancerzami Polskiej Sekcji CIOFF®.  Drugi projekt: "Alegorie Podlaskie - folklor taneczny Podlasia w muzycznych interpretacjach jazzowych" była naszym kolejny flirtem folkloru tanecznego Podlasia z jazzem. Spektakl w nietypowy sposób odnosi się do tradycji i wartości, tego co ważne i istotne w zderzeniu do zmian współczesnego świata, cywilizacji konsumpcji, pośpiechu i izolacji. W projektach Podlasia łączących folklor z muzyką jazzową nieodłącznie od 2010 roku współuczestniczyli muzycy bialskiego Jazz Trio i zaproszeni goście. Muzykę do najnowszego spektaklu zespołu opracował, zaaranżował i skomponował  Paweł Odoszewski. W tym niezwykłym przedsięwzięciu na bialskiej scenie pojawili się znakomici muzycy: Ewa Uryga (śpiew) Adam Wendt (saksofon tenorowy), Paweł Odoszewski (piano), Radosław Żyła (perkusja),  Wojciech Roszak (bas),  Ignacy Wendt (trąbka) Kacper Malisz (skrzypce). Wydarzenie patronatem Honorowym objął Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Lata pracy i zaangażowania setki tancerzy i absolwentów liczne wyjazdy, koncerty i festiwale. Najważniejsze karty historii zapisane zostały w kronikach, a pozostają one w pamięci wszystkich naszych tancerzy. Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" to instytucja ale to także "żywy organizm", który funkcjonuje równocześnie z rozwojem bialskiej uczelni i grupą ludzi, która przychodzi, jest i zawsze tu wraca.

Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" AWF w swojej 54-letniej działalności zatańczył 1891 koncertów w kraju i za granicą. Uczestniczył w 58 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Wychował 65 instruktorów tańca, z których 17 prowadzi samodzielnie zespoły.

bottom of page